הגרסה המלאה של ספר הזוהר! 

Facebook Twitter Gplus
formats

המלחמה מול היוונים לפי הקבלה וספר הזוהר

לפי חוכמת הקבלה "יוון" מסמלת את כל הקשור לאנוכיות ולאגואיזם, ולהתרכזות אך ורק בהנאות החולפות והמיידיות. בתוך כל אדם ישנו קונפליקט – בין הנטייה של "יוון" לקבוע את הטון, לבין הצד הרוחני, הקשור לנתינה לאחרים ולמחשבה על הזולת.

לגבור על היוונים ולהגיע אל חכמת ספר הזוהר דרך חג החנוכה

חג החנוכה מכונה גם "חג האורים", והוא מייצג את המאבק הפנימי בין כוחות הטוב לכוחות הרע. לפי תורת הקבלה וספר הזוהר, החגים היהודיים אינם עוסקים באירועים שקרו בהיסטוריה, אלא במשמעות של תהליכים המתחולליים בתוך נפש האדם. אז מהי משמעותו העמוקה של חג החנוכה? ומה יכול להגיד לנו היום נס פך השמן או המלחמה בין היוונים למכבים?

מלחמה של מעטים מול רבים

ממש כמו המלחמה של מספר מצומצם של אנשים אל מול כוח גדול הרבה יותר ומשמעותי, זו אשר נמצאת בבסיס המסורת של חנוכה, פעמים רבות אפשר לחשוב שהשאיפה להגשמה רוחנית היא קטנה וחסר משמעות לעומת הרצון האגואיסטי החזק והשתלטן. באותו זמן שבו אנו מסוגלים לזהות ניצוץ זעיר של שאיפה רוחנית בתוך עולמנו הפנימי, אז אפשר גם לראות את המאבק המתחולל בתוכנו באופן בלתי פוסק.

חג החנוכה והקבלה תמונה: freedigitalphotos.net

"כל אחד הוא אור קטן, וכולנו אור איתן"

כפי שלהבה זעירה של נר עשויה להפיץ אור בהיר גם במרחב גדול וחשוך, כך גם לתכונות ולמחשבות חיוביות יש ערך שלא יסולא בפז, גם אם הם נראים לנו קטנים וחסרי חשיבות. כאשר אנו מתבוננים במאבק הפנימי המתחולל בין טוב ורע, אפשר בקלות להתייאש, בייחוד כאשר נמצאים בתחילתו של תהליך, אלא אם נזכר שגם ניצחון קטן על החלקים האנוכיים והאגואיסטיים שבתוכנו הוא עלייה נוספת ברמה הרוחנית והתקרבות אל האור ואל הנתינה האמיתית.

גם קצת זה טוב

מדוע אותו פך שמן קטן וזנוח זוכה למקום של כבוד במסורת? דווקא משום שהוא קטן. ואין צורך להזכיר כי מתוך פך השמן הקטן שהיה נסתר בפינה, דלק אור במשך זמן ארוך ולא הגיוני של 8 ימים.

בכל אדם כמעט קיימת נטייה לנקוט בשיטה של "או הכל או כלום", והייאוש נוטה לתקוף אותנו כאשר אין  באפשרותנו להיות טובים באופן מושלם, או להצליח לעמוד בכל יעדנו באופן מוחלט. ישנה נטייה לוותר מתוך מחשבה ורגש ש"אין טעם להתאמץ".  אבל גם בעבודה פנימית מתקיים הפתגם הידוע של חז"ל: "איזהו עשיר – השמח בחלקו". אפילו התקדמות זעירה בעבודה הפנימית ראויה לציון ולהערכה מכיוון שיש לה משמעותה גדולה. גם התקדמות קטנה שקולה לאותו אור קטן, המאיר באור איתן את האפלה.

קראו עוד על משמעות חנוכה לאור הקבלה

ספר הזוהר השלם מחכה לכם עם אפליקציית ספר הזוהר

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Home כללי המלחמה מול היוונים לפי הקבלה וספר הזוהר
© כל הזכויות שמורות לספר-הזוהר 2012