הגרסה המלאה של ספר הזוהר! 

Facebook Twitter Gplus
formats

משמעות החיים על פי הקבלה – האיזון בין אגואיזם ואלטרואיזם

אסונות טבע, מלחמות וטרגדיות הן תוצר של חוסר איזון בין הכוחות החיובים והשלילים בעולם. בספר הזוהר ועל פי תורת הקבלה ההגעה לתיקון רוחני והאיזון וההרמוניה תלויים בכוחות הטבע המאוזנים. על פי פירוש הסולם העולם יוכל להתקיים רק במידה וישרור איזון בין הכוחות של הקבלה והנתינה – האגואיזם והאלטרואיזם.

חיפוש משמעות החיים לפי הקבלה תמונה: freedigitalphotos.net

בן אדם הוא הברייה יחידה אשר יש בכוחה להנות מעצם סבלם של אחרים, ישנו חלק אגואיסטי באדם אשר עשוי להתמלא הנאה מצרות הנוחתות על אחרים. רק לבני האדם יש את היכולת לקדם את עצמם על חשבונם של בני אדם אחרים ותוך כדי כך להנות מכך, לנצל את משאבי הטבע גם אם אין צורך קיומי בהם ולעשות הכול, כולל פגיעה באחרים, על מנת לספק את רצונותיהם האישיים. בטבע כאשר בעלי החיים טורפים זה את זה הם עושים זאת מתוך צורך קיומי, האדם צורך באופן מוגזם הרבה מעל לצורכו הקיומי.

הקבלה מגדירה את צריכת היתר הזו כאגואיזם – החלק העודף ברצון שלנו. האיזון יושג בחזרה רק אם ישתווה יצר האגואיזם ליצר הנתינה. חוקרים בדקו ומצאו כי רק 10% מאוכלוסיה הכלל עולמית מונעת מאלטרואיזם, כלומר מרצון אמיתי לנתינה ועזרה. על פי תורת הקבלה אותה אוכלוסיה מחויבת לעודד את הנתינה בעולם ללחום באגואיזם, ולהביא לידיעת הכלל את החשיבות העליונה שבאיזון ואת ההשלכות של העדר אותו איזון.

אותו איזון יושג על פי הקבלה רק אם ישתנו הנורמות החברתיות ויכונן סולם ערכים חדש, טוב יותר, כזה שיקדש את ערך הנתינה ויוקיע את האגואיזם והלקיחה. מאחר והאדם הוא יצור חברתי הזקוק לחבריו ומשפחתו הוא פועל ומציית לנורמות חברתיות. סולם חברתי ונורמות חברתיות המקדשות את ערכי הנתינה והאלטרואיזם יעודדו את האדם לנהוג כך ובכך יושג האיזון המתבקש.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Home כללי משמעות החיים על פי הקבלה – האיזון בין אגואיזם ואלטרואיזם
© כל הזכויות שמורות לספר-הזוהר 2012