הגרסה המלאה של ספר הזוהר! 

Facebook Twitter Gplus
formats

על ההבדל בין נשמה לנפש – תיקון הנפש על פי תורת הקבלה

כיצד מתקנים את הנפש? כדי בכלל להתחיל לדבר על תיקון הנפש, יש ראשית כל לומר שלפי תורת הקבלה הנשמה והנפש הנם מושגים שונים בתכלית המתארים מהויות שונות בקיום האדם, ולהבין את מהות ההבדל. הנפש והנשמה הם חלקים באדם, אך משמעותם נבדלת ומופרדת ובנוסף יש משמעות ליחסים הדינמיים ביניהם.

מה ההבדל נשמה לנפש?

הנפש היא מה שמפריד בין היותו של האדם לא דומם אלא חי. ללא הנפש היינו כמו סלעים, גושי בשר דוממים וחסרי חיות. היא מסמנת את מכלול התחושות של עולמנו הפנימי, ואת העולם הפסיכולוגי. חום, קור, רעב, תשוקה מינית, עצבנות, ועוד מגוון רגשות בסיסיים מייצגים רשמים ותחושות המיוחסים לעולם הנפש. ואילו הנשמה הנה הגרעין המחבר בין האדם לעולמות הגבוהים והרוחניים, ומספקת צינור ישיר אל האלוהות.

הנשמה היא הדלת אל העולם הרוחני תמונה: freedigitalphotos.net

מהו היחס בין הנשמה לתיקון הנפש?

כאשר מתבצע תיקון הנפש, מתרחשת הסרה של מחסומים וקליפות אשר הצטברו בהדרגה בין הנפש לבין הנשמה. לפי תורת הקבלה כאשר אדם עוסק בפעילויות הגורמות לו לשקוע בצד הבהמי של החיים, בין אם הוא פוגע באחרים, מתנהג באנוכיות או ברוע לב, שוקע בסיפוק תאוותיו ללא מחשבה על התוצאות וכדומה, מופיעים כיסויים החוצצים בין הנשמה לנפש האדם. ככל שאנו שקועים יותר בעולם החומר, הכיסויים האלו מיתעבים וגדלים, עד שניתן להגיע למצב בו כמעט בלתי אפשר לחוש כי הנשמה עדיין נמצאת בתוכנו.

איך מגיעים אל הנשמה על פי תורת הקבלה?

כשאנו מתחרטים באמת על מעשה רע שעשינו, מכים על חטא, חוזרים בתשובה, או עושים כל שינוי חיובי אחר כלפי עצמנו במטרה להמנע מהצד השלילי המושך מטה, אז באורח טבעי מוסרים הכיסויים החוצצים בין הנשמה לנפש, והיא חוזרת להאיר באורה הרוחני. אי אפשר לאבד לחלוטין את הנשמה, אך לעיתים היא מוסתרת מאחורי קליפות וכיסויים כה רבים עד כי יש צורך בתהליך ארוך וממושך כדי לחשוף אותה מחדש.

תיקון הנפש וקריאה בספר הזוהר

קריאה יומית בזוהר מסייעת להתחברות רוחנית אמיתית אל הצד העליון והנסתר, וגורמת לנשמה לשלוח ניצוצות של אור אלוהי אל הנפש ואל התודעה. דרך קריאה בספר הזוהר אפשר להגיע אל העולם הרוחני המיוחד של הקבלה, וללוות כל יום באור רוחני אמיתי.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Home כללי על ההבדל בין נשמה לנפש – תיקון הנפש על פי תורת הקבלה
© כל הזכויות שמורות לספר-הזוהר 2012