הגרסה המלאה של ספר הזוהר! 

Facebook Twitter Gplus
formats

צום יז בתמוז לפי ספר הזוהר

י"ז בתמוז הוא יום צום שנקבע על ידי חז"ל לציון חמישה מאורעות במסורת היהודית: 1. שבירת לוחות הברית על ידי משה בעקבות חטא העגל 2. הפסקת "קרבן התמיד" שנהגו להקריב בבית המקדש 3. בקיעת חומות ירושלים 4. שריפת ספר תורה על ידי אפוסטומוס 5. הצבת צלם בהיכל בית המקדש. צום י"ז בתמוז הוא גם תחילתם של שלושת השבועות של ימי בין המצרים, המסתיימים בתשעה באב, היום בו חרב בית המקדש.

לפי הקבלה, ציונם של אירועים אלה אינו רק ציון של מאורעות היסטוריים שקרו בעבר, אלא ציון של מאורעות הקורים בהווה, או הסתכלות על מאורעות הקורים בהווה מנקודת המבט של העבר. כלומר, הציון של יום חורבן בית המקדש למשל, אינו רק יום אבל היסטורי אלא יום בו יש לבצע התבוננות פנימית על נקודות אישיות הקשורות למשמעות הרוחנית העמוקה של החורבן. לפי הקבלה, כל פגם שאנו מוצאים מחוץ לנו הוא שיקוף של משהו מתוך מה שקורה בתוך נפשנו, וקריאה לבחינה אישית של מצבנו הרוחני.

מגדל דוד בירושלים

מגדל דוד בירושלים תמונה: lapidim flickr.com

משמעות הצום לפי הקבלה

בתאריך י"ז בתמוז הובקעו חומות ירושלים, מה שסימן למעשה את תחילת תהליך החורבן של בית המקדש. הציון של תאריך זה בא להדגיש את העובדה כי לפי הקבלה החורבן החל כבר עם ביקוע החומות, עוד לפני שהמקדש עצמו נחרב. מבחינת היישום לעולם הפנימי של כל אחד ניתן לראות את זה כך: החומה היא הסייגים שאדם קובע לעצמו, ובית המקדש הוא הלב. הסייגים הם ששומרים על הלב, וכאשר הם נשברים, בסופו של דבר גם הלב, הפנימיות, נפגעים.

הרב יהודה לייב הלוי  אשלג, המכונה "בעל הסולם", על שם פירוש הסולם המפורסם של ספר הזוהר, אמר כי כל מה שאנו רואים מחוצה לנו הוא למעשה שיקוף של מה שקורה בתוך הנפש שלנו, ועלינו למקד את תשומת הלב שלנו בכך. הוא מסביר זאת על ידי המשל הבא: אדם המנסה לתקן אחרים דומה למישהו בעל פנים מלוכלכות, הרואה את עצמו במראה ובתגובה, נוטל מטלית וסבון ומתחיל לנקות את המראה עצמה. בסיום תהליך ה"ניקוי", הסביבה אולי תהיה נקייה יותר, אבל הפנים השחורות ישארו מלוכלכות. והנמשל מובן מאליו, רק אם האדם יתחיל בלנקות את פניו שלו, הבבואה הנשקפת אליו במראה תראה נקייה, ובאותה מידה, רק מי שמשקיע בעבודה הפנימית של עצמו, יכול לראות את הצד החיובי בסביבתו.

מנהגי צום י"ז בתמוז

במהלך הצום לא אוכלים ולא שותים מעלות השחר ועד צאת הכוכבים, מלבד נשים הרות ומניקות, וחולים. לילדים קטנים שאינם צמים נהוג לתת מאכלים פשוטים, ולא מעדנים.   נוהגים לומר פרקי סליחות מיוחדים, ולקרוא בתורה בפסוקים הקשורים בלוחות הברית השניים ובחטא העגל.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Home כללי צום יז בתמוז לפי ספר הזוהר
© כל הזכויות שמורות לספר-הזוהר 2012